
"Tudni kell, hogy a Gárdonyi-regények nyelvezete a legegyszerűbb, emellett a kisgyermek magába szívja az Egri csillagokból a haza védelmének példáját a törökökkel szemben, a kereszténység védelmét az iszlámmal szemben.
[...]
Ha elolvassa az Egri csillagokat, akkor nem kell magyarázni, miért beszél Orbán Viktor arról, hogy meg kell őriznünk a keresztény identitásunkat, országunkat."
Maróth Miklós
"Paraguayról senki sem gondolná, hogy egy háborús nagyhatalom, de régen ők igencsak tökös gyerekek voltak. Már magát az országot sem akárkik alapították. A gyarmatosítás folyamán ugyanis senkit sem érdekelt a kontinens közepe, és csak a jezsuiták mertek átvágni az őserdőn. Jézus testéből erőt gyűjtve akár az Antarktiszig is elgyalogoltak volna, hogy megtérítsék a pingvineket, de valamilyen oknál fogva inkább megálltak, és alapítottak egy országot.
A leszármazottaik – hogy ne tűnjenek puhánynak – pár száz év múlva mertek nagyot gondolni. Ezért egy gyönyörű téli reggelen megtámadták Brazíliát, csak azért, mert ott volt. (Jó, volt valamilyen buta politikai ok is, de nem véletlen, hogy a háború spanyol elnevezése 'El Guerro el Mas Stupido'.) Egy probléma volt ezzel: elfelejtettek a braziloknak előtte szólni. Brazília nyugati része mocsár, meg úgy Conrad lázálma anakondákkal, és hát ott nem igen élt senki. A brazil újgazdagoknak nem volt nagy kedvük elszakadni a cabanák árnyékától, ezért kiküldték oda a rabszolgáikat. Az út legalább három hónapig tartott, de ez nem zavarta a paraguayiakat, akik becsületesen vártak a piranhák között. Jövendőbeli hobbitábornokoknak: a jó morál elengedhetetlen része a háborúzásnak. A rabszolgákról ez nem volt elmondható, és az első puskalövéstől rohantak vissza a cukornád-mezőkre.
Beállt a mission creep: a győztesek a jó eredményektől felbuzdulva megtámadták Argentínát, ismét csak azért, mert ott volt. (Jó, itt is volt egy béna politikai ok, meg egy álom Nagy Paraguayról.) A jó felkészültségnek és morálnak hála, sikeresen elfoglaltak határmenti városokat, és muszáj volt komolyan venni őket. Na, itt kezdődött csak a mulatság.
Az argentinok kétségbeesésükben összeálltak a brazilokkal és uruguayiakkal, hogy legyőzzék ezeket a fontoskodó semmirekellőket, és több tízezres sereget küldtek ellenük. Ennek a végeredménye: Paraguay férfilakosságának 90 százaléka (!) meghalt. Az egyik végső összecsapás egy folyami csata volt úgy, hogy Paraguaynak nincs se folyója, se tengerpartja. Az utolsó ütközet egy Egri csillagok volt a dzsungel közepén húszezer argentin katona és háromezer paraguayi nő és gyerek között. A Maszada ehhez képest egy kocsmai nézeteltérés volt."
Lecter értékelése
Lecter értékelése