Van két hírem: egy jó és egy rossz. Mondom először a jót: A rossz hír az, hogy ez a könyv nem tiszta lapokkal játszik. A könyv bombasztikus borítója, az illusztrációként felhasznált látványos, bár fekete-fehér fényképek, és a kötet megjelenését kísérő reklámhadjárat a különböző internetes oldalakon, azt sugallják, hogy könnyen fogyasztható, különösebb előképzettség nélkül is befogadható művel van dolgunk. Összefoglalva mit gondolok erről a könyvről? Egy Olvasd El És Dobd El külsejű, ugyanakkor nagyon érdekes és elgondolkodtató tanulmányokat tartalmazó kiadvány, amely olyan témákkal foglalkozik amelyek szinte minden felelősen gondolkozó embert érintenek, és amelyet jó szívvel tudok ajánlani a tudomány nyelvezetét ismerő, vagy azt megismerni kívánó igényes olvasó számára. (Az első megjelenési helye a moly.hu-n található.)
Megjelent egy tudományos ismeretterjesztő könyv, amely széles olvasóközönséghez akar eljutni. A témaválasztása kitűnő: a civilizációs betegségekkel – anorexia és bulimia, elhízás és cukorbetegség, alkoholizmus és droghasználat – foglalkozik, ráadásként idekapcsolja a szexet is, mert külön fejezetben tárgyalja a szexuális szelekciót, az ember párválasztási szokásait, illetve a prostitúciót.
(A könyvhöz a Kossuth-klubban előadássorozat is kapcsolódik, a következő március 22-én lesz: Miért és hogyan választ párt a nő? Erre keresi a választ Miklósi Ádám: Hölgyválasz és kitekintés (A szexuális szelekció elemzése és a megszaladási jelenségek jövője) című előadása. Az este másik előadója Demetrovics Zsolt addiktológus, egyetemi docens, akiAlkohol és drogok című esszéjében a szenvedélybetegségekig vezető utat elemzi.)
A kötet szerzői tudósok, akiknek részben egyetemen tanítanak, részben rendszeresen foglalkoznak tudományos ismeretterjesztéssel, ezért a szakszerűség és a világos, érthető fogalmazás garantált. Eddig a jó hír.
Ez azonban nem igaz. Ez a látszat megtévesztő. A kötet tanulmányai akár a Mindentudás Egyetemén is elhangozhatnának, illetve tudományos folyóiratokban is megjelenhetnének. (Zárójelben jegyzem meg, hogy szerény véleményem szerint ez utóbbi, talán nem is ártott volna. A kötet alapkoncepcióját jelentő evolúciós megszaladási jelenség kiterjesztése a kultúra által befolyásolt emberi viselkedésre, eléggé vitatható gondolat. Dawkins mémelméletéhez talán illeszkedik, de Darwin evolúciós elméletéhez, a genetikailag öröklődő, szelektálódó változásokhoz már nem annyira.)
Talán célszerű lett volna a könnyen érthető alaptételeket és összefüggéseket a bonyolultabb magyarázatoktól formailag-tipográfiailag is elkülöníteni, és így megkönnyíteni a különböző háttértudással rendelkező olvasók számára a befogadást.
(A könyvet a Typotex Kiadónak köszönhetően olvashattam.)
Fékevesztett evolúció
2011.03.20. 00:01 vargarockzsolt
Szólj hozzá!
Címkék: könyv evolúció antropológia szociológia typotex recenzió civilizáció csányi vilmos miklósi ádám fékevesztett evolúció
A bejegyzés trackback címe:
https://vargarockzsolt.blog.hu/api/trackback/id/tr942754680
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.